Božkov
Původně samostatná ves připomínaná již roku 1338. Dnes je jihovýchodní statutární částí města Plzně. Kolem nevelké návsi přibližně trojúhelníkového tvaru skupina velkých klasicistních zděných usedlostí z 19. století, zčásti ještě s barokními reminiscencemi, se značnou příměsí renesančních tvaroslovných prvků - památková rezervace.

Památková rezervace
Kaple v centru návsi, je slohová a barokně malebná stavba ze 40. let 19. století. Svými výtvarnými kvalitami příznivě koresponduje s památkově hodnotnými okolními statky.
Pozdně klasicistní usedlost (náměstí čp. 11/8), původně výminek
sousední bohatší usedlosti, s dochovanou vjezdovou branou a
brankou s datací ve vrcholovém klenáku.
Pozdně klasicistní bohatá usedlost (náměstí čp. 12/7, 8) s dochovanou vjezdovou branou a brankou s datací ve vrcholovém klenáku, která si uchovává ještě barokní prvky a dokonce i renesanční cítění.
Pozdně klasicistní usedlost (náměstí čp. 67/15) s klenutými interiéry obytného stavení a chlévů, s vjezdovou branou a brankou. Vjezd pseudorenesanční. Doklad pronikání městského stylu architektury do příměstské oblasti.
Pozdně klasicistní usedlost (ul. Letkovská čp. 36/28) s bohatě zdobeným štítem, vjezdovou branou a brankou s datací a nápisem.
Pozdně klasicistní klenutá vjezdová brána s brankou (ul. Letkovská č.p. 37/30) s dochovanou datací a nápisem.
Pozdně klasicistní usedlost (ul. Letkovská čp. 38/32) s klenutou vjezdovou branou a brankou s dochovanou datací a nápisem.
Někdejší zemědělská usedlost (ul. Letkovská 52/13) je pozoruhodným dokladem vývoje selského dvora v období 18.- 20.století ovlivněný barokem a především tzv. lidovým klasicismem.
Venkovská usedlost (ul. Kristinovská čp. 57/2) představuje doklad vývoje obce z pol. 19. století. Obytné stavení tradičního komorového typu a dochovaná klenutá branka s fragmentem původní zdi.
Příklad pozdně barokního obytnému domu (ul. K Sadu čp. 8/2), klasicistně upravovaného, klasické trojdílné dispozice se zadní světničkou a s dochovaným nástěnným krbečkem v komoře, s řadou památkově hodnotných konstrukcí a uměleckořemeslných prvků v interiérech.
Průmysl
Byly zde cihelny, továrny na čokoládu, ovocná vína, mlýn, vyráběly se zde vozíky, dětské kočárky, nábytek. Ve vitriolových hutích se zpracovávala vitriolová břidlice, která se těžila na nedalekém kopci, dnes zvaném Buková (kousek jižním směrem - dodnes se tam zachovalo rozsáhlé důlní dílo). Byl zde i lihovar Stock Cognac Brandy, který jako jediný neukončil svoji činnost. V současné době je firma Stock Plzeň-Božkov největším českým výrobcem lihovin. Nejznámější značka Fernet Stock se vyrábí již od roku 1927.