Křimice

13.01.2021

Křimice jsou městským obvodem na západě města Plzně, kterým protéká řeka Mže. Jeho památkovou zónu je hodnotný soubor obsahující prakticky všechny druhy vesnické zástavby mimořádné kvality. Zděné statky plzeňského typu jsou doplněny do pohledově a památkově výjimečného celku bez výraznějších novodobých zásahů.

zámecký park
zámecký park

Památková zóna

Významná ves je připomínána již roku 1251, nejpozději v 15. stol. zde vznikla tvrz. Vrcholně středověká dispozice vsi s velkou pravidelnou obdélnou návsí byla zřejmě plánovitě upravena při barokní výstavbě zámku. Zástavba je tvořena zděnými přízemními usedlostmi. Zděné jsou i hospodářské objekty a rozsáhlé ohradní zdi. Značný podíl zástavby tvoří barokní, klasicistní a empírové objekty související se zámeckým provozem a správou panství jako je dvůr, hospoda, domy panských úředníků, škola a pivovar.

Zámek

Barokní zámecký areál vystavený roku 1732 na pozůstatcích původní tvrze, dále klasicistně upravovaný (1831). Součástí areálu je bohatý soubor kvalitních barokních plastik. Vlastní zámecká budova je svým hlavním východním průčelím orientována do čestného dvora, vymezeného na severní straně objektem lokajny a na jižní straně stavbou kočárovny. Na východní straně dvůr uzavírá ohrazení. Jižně od hlavní zámecké budovy leží menší zámecká zahrada, vymezená na jižní straně při komunikaci ohradní zdí. Západně od zámecké budovy se rozkládá rozlehlý zámecký park, vymezený po obvodu ohradní zdí a přístupný na severozápadním okraji branou. Na okraji zámeckého parku jihozápadně od zámku stojí konírna.

Další památky


Kostel Narození Panny Marie

Kostel byl roku 1844 upraven do současné podoby. Pod kostelem se nachází hrobka rodu Lobkowiczů. Objekt byl ve značně zchátralém stavu, počátkem minulého stol. nákladem Ing. Jaroslava Lobkowicze opraven.

Venkovské usedlosti

Příklad pozdně klasicistní usedlosti (čp. 39/3) vystavené na starších základech s kvalitní pozdně barokní sýpkou. Dokládá uspořádání a stavební vývoj venkovské usedlosti od období baroka přes pozdně klasicistní přestavbu kolem poloviny 19. stol.

Hodnota dalšího domu (čp. 55/2) spočívá v dochovaném charakteru vlastní barokní architektury, ve způsobu přestavby - postaveno jako vrchnostenská bednárna pro zámecký pivovar a přestavěno na obytnou budovu.

Budova školy

Na Zámeckém náměstí stojí budova střední uměleckoprůmyslové školy tzv. Zámeček. Dříve zde byla od roku 1868 první obecná škola.

Sochy a pomníky

Barokní sousoší Piety je významnou a hodnotnou památkou barokního sochařství Plzeňska, zároveň je významným urbanistickým prvkem prostoru návsi před křimickým zámkem.

Socha sv. Jana Nepomuckého, kvalitní barokní plastika z přelomu 17. a 18. stol., situovaná v dominantní poloze nad řekou Mží.

Na Křimickém náměstí stojí další barokní sousoší. Jde o sv. Josefa, který je patronem rodin, umírajících, řemeslníků ale také dětí a sirotků (proto ztvárněn s dětskou postavou). Socha byla v nedávné době restaurována.

Na stejném náměstí ještě pomník padlým ve 2. světové válce a památník připomínající oběti deseti amerických letců, kteří byli sestřeleni 25. dubna 1945. Dále pak pomník padlým v 1. světové válce, který připomíná 32 místních obětí. Před vstupem do areálu zámku pomník mistra Jana Husa, který byl postaven k 500. výročí jeho smrti. A nedaleko řeky ještě novodobá plastika s názvem Soutok řek.



Na YouTube

Cyklovýprava Plzeň 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky