Město Plzeň

23.01.2021

Důležité královské město založené roku 1295. Jádro je prvořadý doklad gotického urbanismu. Na šachovnicové osnově se postupně vyvinul soubor městských domů a dalších historických staveb, dotvořený v 19. a 20. století - památková rezervace. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Žije zde okolo 175 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v Česku. V Plzeňské metropolitní oblasti žije dokonce přes 300 tisíc obyvatel.

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015

Plzeň
Plzeň

Historické centrum

Plzeňskému centrálnímu náměstí Republiky vévodí gotická katedrála sv. Bartoloměje. V historickém centru ale objevíme řadu dalších velmi zajímavých budov, Velkou synagogu, Měšťanskou besedu, budovy Velkého a Nového divadla i zbytky městských hradeb a přilehlé sady.

Katedrála sv. Bartoloměje

Skutečnou dominantou Plzně je gotická katedrála sv. Bartoloměje. Pyšní se nejvyšší kostelní věží v České republice (102,26 m). Po překonání necelých tří set schodů se vám z jejího ochozu otevře nádherný výhled na město i do celého kraje.

Stavba chrámu zasvěceného plzeňskému patronovi sv. Bartoloměji započala spolu se založením města (1295) a byla dokončena počátkem 16. století. Z plánovaných dvou věží, severní a jižní, nebyla druhá nikdy dostavěna. V roce 1993, kdy papež Jan Pavel II. zřídil v Plzni biskupství, se chrám sv. Bartoloměje stal katedrálou.

Nejcennějším dílem uvnitř katedrály je Plzeňská madona. Gotická opuková socha vznikla ve stylu "českých krásných madon" koncem 14. století. Od té doby přiváděla do plzeňského chrámu zástupy poutníků, kteří ji přišli poprosit o pomoc či uzdravení nemocných.

Na zadní straně katedrály se nachází sousoší znázorňující Krista na hoře Olivetské. Chrání je kovová mříž s hlavičkami andělíčků. Jeden z nich je oproti ostatním mnohem více osahaný. A právě to je místo, ke kterému dodnes upínají své prosby řady nejen místních.

Více: https://www.bip.cz/cs/katedrala-sv-bartolomeje

Radnice

Přímo na centrálním náměstí Republiky se nachází renesanční klenot - radnice, která od svého vzniku stále slouží svému účelu. Byla postavena podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia v letech 1554 - 1559 jako jedna z prvních renesančních radnic v českých zemích.

Patří k nejcennějším domům ve městě. Vstupní hala v přízemí, tzv. mázhauz, je volně přístupná veřejnosti. V prostoru, který ve své době býval největším zastřešeným veřejným prostorem ve městě a zároveň sloužil jako zbrojnice, se konají příležitostné výstavy. V zadní místnosti za mázhauzem je umístěn model historického jádra města Plzně v měřítku 1:200.

Radniční budova je zdobena sgrafity s vyobrazením plzeňského městského znaku, tří českých panovníků (Václava II., Jana Lucemburského a Rudolfa II.) a alegorií řemesel a funkcí připomínajících činnost radnice, jako například právo či spravedlnost. Vznikla až při rozsáhlé rekonstrukci radniční budovy začátkem 20. století (1907 - 1914).

Zlaté kašny

Tři moderní zlaté kašny na plzeňském náměstí Republiky mohou uprostřed historického centra působit poněkud překvapivě. Kašny umístěné v rozích plzeňského náměstí nejsou žádnou novinkou. Stávaly tu už od středověku, kdy sloužily především praktickým účelům. K jejich odstranění došlo v druhé polovině 19. století. Trojice kašen se ve své moderní podobě do těsného sousedství katedrály sv. Bartoloměje vrátila v roce 2010. Jejich autorem je architekt Ondřej Císler, který se svým návrhem vyhrál městem vypsanou výtvarnou soutěž.

Do nádrží z černé čínské žuly padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují anděla, chrtici a velblouda - motivy z plzeňského znaku. Černozlatá barevnost fontán koresponduje s podobou mariánského morového sloupu, umístěného ve čtvrtém rohu náměstí.

Velká synagoga

Velká synagoga v Plzni je třetí největší stavbou svého druhu v Evropě a pátou na světě. Jedná se o největší synagogu v Česku, která měla údajně pojmout až 2 500 osob. Stavba v maursko-románském slohu zdobená orientálními prvky byla dokončena v roce 1893. Velká synagoga je dnes svědectvím bohaté židovské obce v Plzni, která byla zdecimována nacisty v průběhu druhé světové války. Kromě náboženských účelů dnes Velká synagoga slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál. V současné době se připravuje rekonstrukce interiéru synagogy a oprava sousedního rabínského domu. V jeho suterénu by měla být obnovena židovská rituální lázeň - mikve.

Více: https://www.zoplzen.cz/index-cz.html#VS-cz

Stará synagoga

Stará synagoga se nachází v blízké docházkové vzdálenosti od Velké synagogy. Najdete ji ukrytou ve vnitrobloku domů ve Smetanových sadech nedaleko Velkého divadla. Nedávno synagoga prošla důkladnou rekonstrukcí.

Židé žijí na Plzeňsku již od 14. století. V jednu dobu bylo v Plzni celkem pět synagog. Náboženským účelům přestala sloužit v roce 1939 a od té doby budova chátrala. Až do její rekonstrukce dokončené v roce 2014 se mohlo zdát, že se jedná o nezajímavou budovu. Nicméně opak je pravdou.

Podle několika barevných stop a dobových fotografií se při rekonstrukci podařilo obnovit celý interiér s dřevěným kazetovým stropem a unikátními dvěma ženskými galeriemi nad sebou. Právě na galeriích se při prohlídce synagogy můžete prostřednictvím zajímavé expozice seznámit s židovskými zvyky a tradicemi a regionálními židovskými dějinami. Jedná se o aktivní synagogu, ve které je umístěna tóra a místní židovská obec ji používá k náboženským účelům. Rekonstrukcí prošel také sousední dům šamese.

V těsné blízkosti Staré synagogy, na místě, kde kdysi stávala tzv. Židovská škola, vznikl v roce 2002 památník obětem holocaustu na Plzeňsku pod názvem Zahrada vzpomínek. Z více než dvou tisíc lidí deportovaných v lednu 1942 z plzeňského hlavního nádraží do Terezína se konce války dožilo pouze 204 osob.

Více: https://www.zoplzen.cz/index-cz.html#SS-cz

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a františkánský klášter

Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k nejstarším v Plzni. Je součástí bývalého františkánského kláštera, ve kterém můžete navštívit expozici Muzea církevního umění viz níže.

Kostel i klášter byl nejprve poničen husity, pak Mansfeldovými vojsky a nakonec jeho barokní přestavbu zdržela třicetiletá válka. Přesto můžeme i dnes v jeho interiéru obdivovat původní gotické křížové klenby. Hlavní barokní oltář vznikl podle Rubensova obrazu Nanebevzetí Panny Marie. Průčelí kostela viditelné z Františkánské ulice bylo v barokním slohu přestavěno v první polovině 18. století.

Během vánočních svátků je v kostele vystavován jeden z nejkrásnějších betlémů v regionu. Ač není nejstarší, patří k nejzajímavějším. Vyřezali jej tyrolští řezbáři těsně před druhou světovou válkou. Je složený z více než tří desítek až 1,5 metru vysokých figurek, včetně slona, velblouda a koně.

Kaple sv. Barbory patří k nejstarším a zároveň nejcennějším místům v klášteře. Na jejích stěnách můžete obdivovat fresky z druhé poloviny 15. století s výjevy ze života sv. Barbory. V kapli jsou k vidění také fresky přenesené v šedesátých letech ze zrušeného dominikánského kláštera. Zajímavostí je, že na pozadí biblických výjevů je na střední fresce zachycen vůbec nejstarší dochovaný pohled na město Plzeň.

Měšťanská beseda

Novorenesanční budova Měšťanské besedy vyniká překrásnou secesní výzdobou a interiérem. Už od svého vzniku v roce 1901 slouží jako společenské a kulturní centrum. Na přelomu minulého století ji nechali vystavět plzeňští měšťané sdružení ve stejnojmenném spolku, přesně tak, jak k tomu odkazuje nápis Plzeň sobě umístěný nad pódiem ve Velkém sále. Uvnitř najdete několik společenských sálů a salonků, secesní kavárnu, klubové Kino Beseda a Divadélko Jonáš.

Více: https://mestanskabeseda.cz/

Mlýnská strouha

Jedním z nejpříjemnějších míst k posezení v parku je bezpochyby Mlýnská strouha alias plzeňské Benátky. Pohodové místo s umělým jezírkem obklopené zelení je součástí městského sadového okruhu. Najdete ho na kraji historického centra.

Mlýnská strouha byla původně jedním ze slepých ramen řeky Radbuzy. Sloužila nejen k pohonu místního soukenického mlýna, ale spolu s nedalekou vodárenskou věží také jako zásobárna vody. Kvůli posílení hlavního toku řeky, na kterém vznikla vodní elektrárna, byla ve dvacátých letech zasypána. Už v té době to vyvolalo značnou vlnu nevole, a tak není divu, že se po dlouhých desetiletích město rozhodlo místo oživit. Po rekonstrukci se v roce 2010 Mlýnská strouha stala parkem roku.

Velké divadlo

Novorenesanční budovu Velkého divadla s noblesním interiérem najdete na kraji historického centra Plzně ve Smetanových sadech v blízkosti Velké synagogy. Stejně jako v moderním Novém divadle zde účinkují všechny čtyři soubory Divadla J. K. Tyla v Plzni. Na tuto stálou divadelní scénu, kde by se hrálo česky, si plzeňští měšťané museli počkat až do roku 1902, kdy byla dokončena stavba této budovy podle návrhu Antonína Balšánka.

Více: https://www.djkt.eu/divadlo-j-k-tyla-v-plzni


Nové divadlo

Moderní Nové divadlo je jedinou divadelní budovou, která od roku 1989 v Česku vznikla. Její předsazená fasáda z litého betonu s 28 nepravidelnými bublinami připomíná oponu a stala se jednou z dominant města. Právě kvůli ní občas místní Novému divadlu familiárně přezdívají ementál. Díky vybavení nejmodernější jevištní technikou nabízí divákům nadstandardní divadelní zážitky.

Právem patří k architektonickým skvostům města. Nové divadlo bylo projektováno s tím, že zde budou uváděny čtyři divadelní žánry: opera, činohra, muzikál - opereta a balet. Najdete tu dvě divadelní scény. Hlavní sál - Nová scéna pojme až 460 diváků a poskytuje zázemí pro moderní i technicky náročné inscenace. Druhým sálem je pak Malá scéna pro 150 diváků, která disponuje vybavením pro komorní a klubové inscenace.

Více: https://www.djkt.eu/nova-scena


Foto: https://www.visitplzen.eu/okruh/historicke-centrum/


Další části města

Mimo vnitřní město se nachází ještě celá řada dalších zajímavých objektů a několik památkových zón.


Městská památková zóna - Bezovka

Jižní předměstí

Městská památková zóna vyhlášená v roce 2003 zahrnuje stavby, které dokládají vývoj vilové architektury 1. poloviny 20. století.

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Jižní předměstí

Kostelu z počátku 20. století dominují dvě vysoké věže osazené čtyřmi zvony. V kostele se nacházejí originální Plzeňské jesličky vytvořené v letech 1947 - 1950.


Klášter Dominikánů a kostel Panny Marie Růžencové

Východní předměstí

Výstavba kláštera dominikánů společně s kostelem Panny Marie Růžencové byla zahájena v roce 1912. Již na podzim dalšího roku byl objekt vysvěcen. Klášter je postavený s vlivem německé moderny a doznívající secese. V roce 1999 byl prohlášen za kulturní památku.

Městská památková zóna - Lochotín

Severní předměstí

Městská památková zóna byla v Lochotíně vyhlášena v roce 2003, zahrnuje vilovou zástavbu s několika funkcionalistickými a secesními domy, např. Frišovu vilu, rodinný dům Františka Beneše nebo Kestřánkovu vilu. Posledním pozůstatkem bývalých lochotínských lázní je lázeňský pavilón.

Starý židovský hřbitov Plzeň

Severní předměstí

Starý hřbitov z roku 1856 se nachází ve čtvrti Lochotín, dnes je zde jen symbolická skupina náhrobků zasazená do parčíku. Nový židovský hřbitov byl otevřen v roce 1898 nedaleko ústředního hřbitova, v Plzni Doubravka.

Kostel Všech svatých

Severní předměstí

Hřbitovní gotický kostel pochází ze 2. poloviny 14. století, stojí na místě staršího románského předchůdce, sakristie byla přistavěna o pár let později. Upravován v období renesance a baroka. Předsíň ze 2. pol. 18. stol. V letech 1856 a 1885 opravován. Zařízeni je renesanční a barokní.

Hřbitov u kostela má přibližně čtvercový půdorys. Ve východní zdi hřbitova je při jižním okraji umístěna vstupní branka a o něco severněji pak vstupní brána. Ohradní zeď hřbitova, márnice a soubor 61 náhrobků a hrobek je chráněn jako kulturní památka.


A další památky:

https://pamatkovykatalog.cz/uskp/podle-relevance/1/seznam/?h=Plze%C5%88&chranenoTed=1&hlObj=1&fulltext



Muzea a galerie

V Plzni najdete téměř dvě desítky muzeí a galerií. K nejvýznamnějším patří Západočeská galerie a Západočeské muzeum. Unikátní expozice najdete například v městské zbrojnici, oblíbeném Muzeu loutek nebo Patton Memorial Pilsen. Doporučení si zaslouží také návštěva science centra Techmania, Pivovarského muzea nebo celé řady menších galerií.


Západočeské muzeum

Monumentální novorenesanční budovu muzea s velkou kruhovou fontánou najdete v sadovém okruhu v historickém centru Plzně. Mezi muzejní unikáty patří evropsky ojedinělá kolekce palných zbraní ze 14. - 17. století v městské zbrojnici, secesní knihovna s cennými prvotisky i hodnotná sbírka užitého umění.

Více: https://www.zcm.cz/o-muzeu/objekty/hlavni-budova-muzea

Západočeská galerie

Západočeská galerie v Plzni je nejvýznamnější galerijní institucí v Plzeňském kraji. Sídlí v prostorách Masných krámů a výstavní síni "13" nedaleko centrálního náměstí Republiky. Galerie vlastní díla, která patří ke zlatému fondu dějin českého výtvarného umění, v jejích sbírkách najdete až na deset tisíc sbírkových předmětů.

Více: https://www.zpc-galerie.cz/

Historické podzemí

Pod historickým centrem Plzně se rozkládá téměř 20 km chodeb, sklepů a studní plzeňského historického podzemí. Podzemní labyrint svým rozsahem patří mezi největší v České republice. Byl budován od konce 13. století, na některých místech až ve třech poschodích. Jeho návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 800 metrů dlouhý okruh. Vstup do podzemí se nachází v právovárečném domě, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum. Jeho návštěva je skvělou volbou nejen pro parné letní dny.

Více: https://www.plzenskepodzemi.cz/

Pivovarské muzeum

Plzeňské Pivovarské muzeum najdete v historickém centru v původním právovárečném domě z 15. století. Vypráví příběh výroby a pití piva od dávných dob až po současnost. Zábavná i poučná expozice potěší milovníky historie a pivovarnictví. K vidění je tu mimo jiné nejmenší pivní džbánek na světě i obří pivní džbán ze Sibiře nebo pivovarská laboratoř.

Více: https://www.prazdrojvisit.cz/prohlidky/prohlidka-pivovarskeho-muzea/

Muzeum církevního umění

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze sídlí v prostorách bývalého františkánského kláštera. Nabízí unikátní sbírku sakrálního umění a liturgických předmětů. K nejcennějším dílům patří Madona z Poleně od Lucase Cranacha staršího. V kapli sv. Barbory jsou k vidění původní gotické fresky.

Více: https://www.zcm.cz/o-muzeu/objekty/muzeum-cirkevniho-umeni-plzenske-dieceze

Muzeum loutek

Plzeň je jednou z kolébek tradice českého loutkářství, které bylo nedávno zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Více než stoletou tradici reprezentují osobnosti světového loutkářství jako Josef Skupa a Jiří Trnka, Spejbl s Hurvínkem i řada místních loutkových divadel. Na jejich odkaz navazuje expozice Muzea loutek. Najdete je přímo uprostřed historického centra města na náměstí Republiky.

Více: https://www.muzeumloutek.cz/

Národopisné muzeum

Národopisné muzeum Plzeňska najdete přímo na náměstí Republiky. Můžete si zde projít expozici věnovanou měšťanskému i venkovskému bydlení, místnímu folklóru a lidovým zvykům a obyčejům. Prohlédnout si tu můžete dobově vybavené salony, černou kuchyni, venkovské světnice s malovaným nábytkem i expozice lidových krojů z Plzeňska.

Více: https://www.zcm.cz/o-muzeu/objekty/narodopisne-muzeum-plzenska


Další galerie a expozice


Galerie města Plzně

Nachází se přímo na centrálním náměstí Republiky. Je součástí komplexu radničních budov. Své výstavy zaměřuje na současné a moderní umění z Česka i zahraničí. Kromě výstav galerie pravidelně pořádá komentované prohlídky, lektorské programy nebo tvůrčí výtvarné dílny.

Více: https://galerie-plzen.cz/

Muzeum rodiny Škodů

Menší soukromé muzeum se věnuje nejen zakladateli Škodových závodů Emilu Škodovi, ale i jeho širší rodině. Seznámíte se tu s rodinným rodokmenem i více než 150letou historií Škodových závodů.

Více: https://vetengl-tattoo.com/muzeum-rodiny-skodu/

Patton Memorial Pilsen

Je jediným muzeem v Česku, které se věnuje cestě spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až na západ Čech. K vidění je zde řada originálních artefaktů a osobních předmětů veteránů.

Více: https://www.patton-memorial.cz/

Galerie Ladislava Sutnara

Nachází se jen pár kroků od náměstí Republiky a je v režii Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Naleznete tu především práce studentů a pedagogů, klauzurní a závěrečné práce nebo tematické výstavy.

Více: https://fdu.zcu.cz/cz/galerie-ladislava-sutnara

Science centrum Techmania a DEPO2015

Viz industriální a moderní památky níže.


Foto: https://www.visitplzen.eu/okruh/plzenska-muzea-a-galerie/



Industriální památky

Plzeňský Prazdroj a Škodovka proslavily město po celém světě. Na svoji bohatou průmyslovou tradici město konečně začíná být právem hrdé. Turistům se postupně otevírají některá místa, která byla dlouho schovaná za plotem. Řada bývalých továrních areálů se vrací zpět k životu. V původní škodovácké jídelně najdete 3D planetárium. Na koncert si můžete zajít do bývalé papírny, výstavu si prohlédnout v bývalém depu a na divadelní představení zajít do bývalé nádražní budovy.

Plzeňský Prazdroj

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj ročně zavítá poznat historii i současnost světoznámého ležáku více než půl milionu návštěvníků z celého světa. Díky tomu patří plzeňský pivovar mezi deset nejnavštěvovanějších turistických míst v České republice.

Více: https://www.prazdrojvisit.cz/prohlidky/prohlidka-pivovaru-plzensky-prazdroj-pilsner-urquell/

Papírna

Prostor bývalé papírny na Slovanech najdete zhruba 15 minut chůze z centra města proti proudu řeky Radbuzy. Dnes žije svým druhým životem a funguje jako multifunkční kulturní prostor, ve kterém se konají nejrůznější akce od koncertů přes přednášky, výstavy až po pravidelné dny deskových her.

Více: https://www.papirnaplzen.cz/

Loosovy interiéry

Jedinečným architektonickým skvostem je soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je v Plzni ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Kromě jedinečného designu vás seznámí i s osobitými příběhy jejich původních majitelů.

Více: https://www.adolfloosplzen.cz/

Moving Station

V budově bývalého nádraží na Jižním Předměstí najdete inspirativní kulturní prostor pro současné umění, vzdělávání a zábavu. Zastavit se tu můžete na kávu v Moving Café, výstavu v bývalé nádražní hale nebo na jednu z řady kulturních akcí, které se tu za zvuku projíždějících vlaků konají v průběhu celého roku.

Více: https://www.johancentrum.cz/

Science centrum Techmania

Nachází se v historických továrních halách uprostřed průmyslového areálu plzeňské Škodovky. Kromě nespočetného množství interaktivních exponátů i klasických expozic zde můžete navštívit také jediné 3D planetárium v Česku nebo si prohlédnout kontroverzní dílo sochaře Davida Černého Entropa.

Více: https://techmania.cz/cs/


DEPO2015

Než se v roce 2015 Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury, parkovaly v bývalém depu dopravních podniků autobusy a trolejbusy. Dnes tu najdete unikátní kulturní prostor, který hostí výstavy, konference a zajímavé akce a festivaly.

Více: https://www.depo2015.cz/


Foto: https://www.visitplzen.eu/okruh/plzenska-muzea-a-galerie/


Plzeňské mosty

K zajímavým technickým památkám patří i několik plzeňských mostů.

Kalikovský most

Secesní most z roku 1906, překonávající řeku Mži. Ve své době byl nejdelším železobetonovým trámovým mostem na území celého Rakouska-Uherska.

Rooseveltův most

Kamenný silniční tříobloukový most s plastickou výzdobou. Sochy na Rooseveltově mostě jsou kulturní památkou České republiky. Původně nesl označení Saský most.

Masarykův most

Dvouobloukový železobetonový most, který překonává Berounku. Rozhodnutí o stavbě mostu padlo v roce 1915 a v témže roce začala i jeho výstavba, která kvůli 1. světové válce byla dokončena až roku 1918.

Most U Jána

Železobetonový most přes řeku Radbuzu. Název je odvozen od sochy sv. Jana Nepomuckého, kterou vytvořil roku 1685 sochař Ottavio Motta jako kopii Brokoffovy sochy tohoto světce na pražském Karlově mostě. V roce 1889 byla socha, stojící na tomto mostě minimálně od roku 1839, přemístěna ke křižovatce na východním břehu Radbuzy.

Wilsonův most

Velký kamenný most přes řeku Radbuzu. Byl postaven v roce 1913 podle projektu Ing. V. Mencla. Od roku 1988 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Tyršův most

Silniční most přes řeku Radbuzu. Jde o první zcela svařovaný obloukový most v Česku a ve své době byl řazen mezi pět nejodvážnějších konstrukcí světa. Projekt mostu vytvořil prof. František Faltus, tehdejší konstruktér ve Škodovce, jejíž mostárna most také vyrobila, smontovala a v roce 1933 dokončila.



Přírodní zajímavosti

Plzeň se nachází na soutoku čtyř řek, a vydat se můžeme také do parků kolem historického centra města nebo naopak na okraji města například kolem Boleveckých rybníků či do Borského parku. Pokud dáváte přednost odpočinku v přírodě, navštivte arboretum Sofronka, Hruškovu nebo Luftovu zahradu.

Mlýnská strouha

Alias plzeňské Benátky - viz výše.

Štruncovy sady

Přímo v centru města, na soutoku řek Mže a Radbuzy, se nachází relaxační zóna a sportpark Štruncovy sady. Stojí tu městský fotbalový stadion, na kterém hraje místní FC Viktoria Plzeň a mnoho dalšího.

Borský park

Borský park je největším a zároveň nejnavštěvovanějším parkem v Plzni, přestože se nachází nedaleko nechvalně známé Borské věznice.

Luftova zahrada

Původně soukromou rezidenční zahradu se dvěma zahradními domky a několika rybníčky z počátku 20. století se městu Plzeň podařilo obnovit, zrekonstruovat a v roce 2010 otevřít veřejnosti. Najdete tu řadu nově vysazených vzácných dřevin i letitých vzrostlých stromů, které zahradě dodávají jedinečnou atmosféru.

Hruškova meditační zahrada

Ojedinělý zahradní areál tvoří stovky vzácných jehličnanů, dvě jezírka a kaple. Vytvořil jej politický vězeň Luboš Hruška, který se svým vlastním způsobem rozhodl prostřednictvím meditační zahrady a Památníku obětem zla trvale připomínat hrůzy páchané totalitními režimy. Najdete jej nedaleko Tyršova mostu v Doudlevcích.

Více: https://www.meditacnizahrada.cz/


Bolevecké rybníky

Bolevecké rybníky jsou mezi Plzeňáky jedním z nejoblíbenějších míst k trávení volného času. Rybníků na severním okraji Plzně najdete hned několik.

Arboretum Sofronka

Více než šest desítek různých druhů borovic z celého světa roste v arboretu Sofronka na severu Plzně nedaleko boleveckých rybníků. Sofronka slouží mimo jiné jako zázemí pro výuku lesní pedagogiky. Najdete tu i zoo koutek, ve kterém žijí daňci.

Více: https://www.sofronka.cz/


Zoo Plzeň

Plzeňská zoologická zahrada pravidelně patří mezi nejnavštěvovanější v České republice. Návštěvníky láká na velikou rozmanitost, rekordní počet chovaných druhů zvířat z celého světa i úspěšný chov mláďat.

Více: https://www.zooplzen.cz/



Cyklovýprava Plzeň 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky