Pňovany
Obec Pňovany se nachází v okrese Plzeň-sever. První písemnou zprávu o vsi máme z roku 1205. Za krále Ferdinandem I. v roce 1545 povýšena ves až do třecetileté války na městečko.

Zámek
Příklad drobného barokního (pol. 18. stol.) šlechtického sídla. Volně stojící dvoupatrová budova
zámku, krytá valbovou střechou s věžičkou. Omítaná průčelí člení
nárožní pilastry, vstupní průčelí
zdůrazňuje mělký střední jednoosý rizalit, členěný stejně. V interiéru chodba s valenou klenbou a trojramenné
schodiště. Sál v patře se
zrcadlovou klenbou se štukovým prolamovaným rámem. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Park je malý přírodně krajinářský kompozičně nevýrazný, nedochován v původní podobě, zpustlý. V současnosti je památkově chráněna pouze jeho východní část, která slouží jako zahrada MŠ.
Kostel sv. Anny
Původně gotická kaple z konce 14. stol., přestavěná barokně ve
2. pol. 17. stol. Jednolodní orientovaná stavba s užším polygonálním presbytářem, krytá
valbovou střechou, doplněnou ve hřebeni sanktusníkem s cibulovou bání.
Synagoga
Tato bývalá židovská modlitebna (čp. 88), byla postavena v polovině 19. stol., kdy nahradila starší dřevěnou. Ve 30. letech byla adaptována k obytným účelům. Po druhé světové válce byla přestavěna na skladiště, v současnosti je nevyužitá.
Židovský hřbitov
Nedaleký (2,1km nad obcí) hřbitov, je dokladem působení zdejší židovské komunity. Jen částečně dochovaný se zbytkem ohradní zdi a souborem náhrobků z let 1620 - 1800, poničen nacisty.
Železniční most
Blízko železniční stanice Pňovany ale dále od obce (4,8km, cyklostezka 37 a 2222, v Pňovanech i červená) železniční most přes údolí Mže. Tvoří jej tři ocelová mostní pole o celkové délce 210m. Jeho výška nad dnešní hladinou vodní nádrže Hracholusky je přibližně 30m, nade dnem údolí pak 50m. Pro lokální dráhu byl zprovozněn v roce 1901. V letech 2018-19 proběhla náročná rekonstrukce, kdy byla vyměněna ocelová mostní pole a přibyla lávka pro pěší. Pro výměnu ocelových polí byla použita unikátní metoda nasunutí nového pole na původní most, spojení a otočení kolem vodorovné osy (https://youtu.be/w286OFnHM2A).
Na YouTube
Rekonstrukce železničního mostu přes vodní nádrž Hracholusky: https://youtu.be/w286OFnHM2A